TOKAT GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ
ELEKTRONİK BELGE YÖNETİMİ SİSTEMİ
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ana Sayfası Admin Giriş Sayfası Mail Kutusu Giriş Sayfası   
 


 
Başvuru ve Yenileme Koşulları
 

Başvuru için tıklayınız.
Kamu SM elektronik sertifika başvurularını kurumsal olarak almaktadır. Kamu çalışanları nitelikli elektronik sertifika başvurularını bağlı bulundukları kurum aracılığı ile Kamu SM’ye yaparlar. Kişisel sertifika başvuruları kabul edilmemektedir.

Başvuru işlemleri sırasında tüm yazışmaların posta yolu ile yapılması ve yazıların kurum yetkilisi tarafından imzalı ve kurum onaylı olması gerekmektedir.

Kamu SM’den nitelikli elektronik sertifika talebinde bulunan kurumların öncelikli olarak elektronik imza kullanımına dair gereken uygulama ortamlarını hazırlamış, elektronik imza oluşturma ve doğrulama işlemlerini mevzuata göre gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Buna istinaden Kurum ile Kamu SM arasında şu adımlar izlenir.
 

Kamu SM tarafından üretilen kişisel sertifikaların geçerlilik süresi 3 (üç) yada 5 (beş) yıldır. Bu geçerlilik süresinin dolmasına 3 ay kala sertifika yenileme talebinde bulunulabilir. Sertifika sahibine ait yeni bir anahtar çifti oluşturularak, seri numarası farklı yeni bir sertifika üretilir. İmza oluşturma verisi ve sertifika yeni bir akıllı karta yüklenerek sertifika sahibine ulaştırılır.

Sertifika yenilemesi yapılabilmesi için aşağıdaki şartların sağlanıyor olması gerekir:

  • Kamu SM’den alınmış geçerli sertifikanın bulunması,
  • Sertifikanın kullanım süresinin dolmamış olması ve kullanım süresinin dolmasına en fazla 3 ay kalması,
  • Sertifikanın içeriğindeki bilgilerde herhangi bir değişiklik olmaması.

Kamu SM sisteminde geçerli bir kullanıcı olarak tanımlı olduğu halde yukarıdaki şartların sağlanamadığı durumlarda yenileme başvurusunda bulunulamaz. Sertifika talep eden bu durumdaki kullanıcılar için Nitelikli Elektronik Sertifika Güncelleme Yönergesi işletilir.

Sertifika yenilemede Nitelikli Elektronik Sertifika Başvuru Yönergesi sırasında alınan belgelere dayanılarak işlem yapılır ve sertifika sahibinden yeni belgeler istenmez. Yönerge aşağıdaki adımlardan oluşmaktadır:

 

 

Gaziosmanpaşa Üniversitesi
60150 Tokat / TÜRKIYE, Tel:+90 356 252 1616, Tasarım: Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, 2013© Tüm Hakları Saklıdır.